Nawóz do storczyków

Estimated read time 3 min read

Storczyk to bardzo szlachetny i popularny kwiat. Jego delikatność oraz wyjątkowość jest ceniona przez wielu miłośników roślin doniczkowych, dlatego też ten gatunek gości w wielu mieszkaniach, biurach oraz punktach usługowych. Storczyki występują w wielu odmianach oraz o różnych barwach. Aby cieszyć się okazałymi i nasyconymi kolorem kwiatami należy przestrzegać odpowiedniej pielęgnacji.

Podlewanie i pielęgnacja storczyków

Storczyki to kwiaty dość wymagające, jednak trzymając się kilku zasad można uzyskać zadowalające i długotrwałe efekty.

  1. Charakterystyczne, uwydatnione korzenie są szczególnie narażone na gnicie, dlatego zamiast tradycyjnego podlewania rośliny strumieniem wody zdecydowanie lepszym wyborem jest moczenie go w misce z odpowiednio przygotowaną wodą. Ważne, aby nie była ona za ciepła ani za zimna. Doskonale gdy postoi kilka godzin w temperaturze pokojowej. Do wody dobrze jest dodać dedykowany nawóz do storczyków, dobrany do konkretnego gatunku.
  2. Większość storczyków lubi jasne stanowiska, dlatego najlepszym miejscem będą parapety bądź miejsca średnio nasłonecznione. Jest to kwiat delikatny i wrażliwy, dlatego powinien być usytuowany z dala od przeciągów i silnych podmuchów wiatru. Istotne, aby zbyt często nie przestawiać go w inne miejsce.
  3. Po okresie kwitnienia warto przyciąć pędy na odpowiedniej wysokości. Taki zabieg przyspiesza wzrost nowych pędów i sam proces kwitnienia.
  4. Szczególne znaczenie ma odpowiednie podłoże. Gotową kompozycję można zakupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie, według ściśle określonej instrukcji.
  5. Nie można zapominać również o przesadzaniu kwiatów po upływie odpowiedniego okresu czasu. Pędy i korzenie cały czas się rozrastają i potrzebują coraz więcej miejsca dla swobodnego rozwoju.

Gatunek dla początkujących

W ofercie kwiaciarni, marketów i sklepów internetowych dostępne są różne gatunki. Do najpopularniejszych należą Phalaenopsis, Dendrobium bądź Bletilla Pasiasta, która jest gatunkiem przeznaczonym do uprawy w ogrodzie. Jednopędowe kwiaty bardzo często są elementem ciekawych kompozycji.

Czasami zdarza się, że storczyk przestaje kwitnąć. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy temperatura w pomieszczeniu nie jest za niska. Kolejną przyczyną może być nieumiejętne przycinanie pędów oraz źle dobrany nawóz. Warto pamiętać, aby wybrany preparat stosować zgodnie z załączoną instrukcją, gdyż zbyt częste stosowanie może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.

Powiązane artykuły

Więcej od tego Autora