Czy automaty vendingowe powinny być umieszczane w szkołach?
Nie da się ukryć, że debata na temat tego, czy szkoły powinny inwestować w automaty sprzedające trwa już od dawna, a jednoznacznej odpowiedzi wciąż brak. Z pewnością automaty vendingowe to wygodny i stosunkowo niedrogi sposób, aby uczniowie mogli kupić sobie przekąskę lub coś do picia w trakcie przerwy. Niemniej jednak w wielu z nich z nich brakuje zdrowych przekąsek, a zamiast wody możemy znaleźć butelki coli czy słodzonego soku, które z pewnością nie są zdrowe dla uczniów.
Jakie są zalety automatów w szkołach?
Po pierwsze aspekt finansowy – wiele szkół czerpie korzyści finansowe z posiadania na miejscu automatu vendingowego. Sposób, w jaki szkoły zarabiają na automatach, to sprzedaż prowizyjna i reklama cyfrowa. Na przykład automaty sprzedające z wyświetlaczami multimedialnymi mogą sprzedawać przestrzeń reklamową lokalnym firmom. Natomiast inne szkoły zabraniają reklamy i polegają wyłącznie na prowizjach od maszyn lub umowach z firmami sprzedającymi na darowizny na wydatki na przybory szkolne, laboratoria komputerowe i programy artystyczne. Nie zapominajmy, że niektóre szkoły nie są zaopatrzone w stołówkę w związku z czym możemy wyróżnić kolejny plus automatów – w przypadku szkół, w których nie ma obiadów, a uczniowie muszą nosić jedzenie, automaty sprzedające mogą bardzo pomóc. Kolejno należy wyróżnić dostępność, która ważnym czynnikiem dla wszystkich konsumentów, a nie tylko dzieci w wieku szkolnym. Konsument chce mieć łatwy dostęp do materiałów eksploatacyjnych bez konieczności chodzenia, jazdy na rowerze lub jazdy na długich dystansach. Właśnie to obiecują automaty sprzedające, gdy są one łatwo dostępne w szkołach. Uczniowie mogą mieć do nich wygodny dostęp w czasie przerwy i kupować, co chcą, jeśli jest to dostępne. Mogą też kupować zapasy żywności, aby zabrać je w drodze do domu.
Największy minus?
Zdecydowanie największym minusem automatów vendingowych w szkołach jest fakt, że wiele z nich zamiast postawić na zdrowe produkty oferuje słodycze, czy napoje słodzone. Niemniej jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois wykazało, że zakaz korzystania z automatów w szkołach w celu spełnienia nowych standardów USDA dotyczących walki z otyłością u dzieci niekoniecznie prowadzi do zdrowszego odżywiania. W rzeczywistości badania wskazują, że zakaz automatów sprzedających tylko zachęca dzieci do szukania jedzenia gdzie indziej. Badanie, w którym wzięło udział 8200 uczniów szkół średnich z 27 stanów wykazało, że 23 procent uczniów, którzy mają w swoich szkołach automaty z napojami, wypija codziennie przynajmniej napoje gazowane, w porównaniu z 28 procentami uczniów bez dostępu do szkolnych automatów.
Rozwiązanie? Szkoły powinny stawiać na „zdrowe” automaty.
Przejście na zdrowe automaty z napojami i przekąskami, to realny sposób na utrzymanie przychodów z automatów w szkołach przy jednoczesnym utrzymaniu nasycenia dzieci. Dobre odżywianie w szkołach jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dzieci – przecież uczniowie spędzają w niech kawał swojego czasu. Zdrowa dieta prowadzi do lepszej koncentracji i większej energii.