Wysokość blatu w kuchni

Estimated read time 3 min read

Jeśli nie czujesz się komfortowo, pochylając się nad blatem podczas gotowania obiadu, uderzając głową o szafki i z trudem wyjmując naczynia z półek, to Twoja kuchnia nie jest ergonomiczna. Jak organizujesz swoje miejsce pracy? Jak wysoki powinien być blat roboczy? Dowiedzmy się tego w tym artykule.

Kiedy kuchnia i miejsce pracy nie są odpowiednio zorganizowane, gospodyni musi nawijać dodatkowe metry, ciągle się schylając i kucając, co sprawia, że szybciej się męczy. Jeśli jednak rozmieszczenie urządzeń i mebli jest dobrze przemyślane, w takiej kuchni gospodyni oszczędza do 30 procent swojego czasu ze względu na brak zbędnych ruchów.

W ergonomicznych kuchniach najważniejszą zasadą jest prawidłowa wysokość blatu roboczego. Standardowa wysokość blatu w kuchni roboczego wynosi 85 cm. Standard ten powstał w latach 50-tych, kiedy to średni wzrost Europejki wynosił 165 cm. Produkcja fabryczna nie oferowała więc kuchni o różnej wysokości. Jednak pod koniec XX wieku uznano, że jeśli wyższe kobiety będą pracować na blacie roboczym o standardowej wysokości, dojdzie do nadmiernego obciążenia kręgosłupa i mięśni pleców, co po latach doprowadzi do problemów zdrowotnych. A ponieważ średni wzrost kobiet stał się teraz wyższy, większość gospodyń domowych boryka się z tym dyskomfortem.

Aby ustalić, jak wysoki powinien być blat roboczy, należy zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym i zmierzyć 15 cm w dół od łokcia. W tym miejscu ma się znajdować blat roboczy.

Przygotowaliśmy tabelę, która pokazuje, jak wysoki powinien być blat stołu:

  • Wysokość do 165 cm, blat – 86 cm;
  • Wysokość 166 – 178 cm, blat – 89 cm;
  • Wysokość 179 – 186 cm, blat – 91 cm;
  • Wysokość od 186 cm, blat – 94 cm.

Jak zmienić wysokość powierzchni roboczej

Większość firm produkcyjnych produkuje standardowe meble z minimalnymi możliwościami regulacji. Jednak standardowa wysokość kuchni nablatowej składa się z trzech elementów, które można zwymiarować w różny sposób.

  • Grubość materiału, z którego wykonana jest powierzchnia robocza. Tak więc płyta wiórowa laminowana, płyta MDF ma grubość od 28 do 38 mm, kamień z naturalnego drewna – około 40 mm, ze sztucznego kamienia – 12 mm.
  • Wysokość szafki, na której montowana jest płyta. W wersji standardowej jest to zwykle 72 cm.
  • Część dolna, stojak lub cokół. Jego wielkość waha się w dość znacznym zakresie. Istnieją dwa typowe rozmiary konstrukcyjne cokołów: od 10 do 12 cm oraz 15–20 cm.

Oczywiście najłatwiejszą opcją wyposażenia blatu kuchennego o minimalnej wysokości jest spiłowanie piwnicy. Z kolei możesz ją również podwyższyć, zamawiając ją w maksymalnym rozmiarze. W ten sposób łatwo jest dostosować standardowy krój pisma do swojego wzrostu. Nawiasem mówiąc, wysoki cokół jest wygodny, ponieważ za nim można zorganizować pełnowartościowe miejsce do przechowywania rzeczy kuchennych. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla małych pomieszczeń z wysokimi sufitami.

Wniosek

Przy projektowaniu kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość blatu roboczego. Jeśli w rodzinie jest kilka osób o różnym wzroście, wysokość blatu roboczego musiałaby być dostosowana do wzrostu matki. W przeciwnym razie blat roboczy będzie niewygodny dla wszystkich.

Powiązane artykuły

Więcej od tego Autora