Dlaczego oprawy przemysłowe LED są tak wydajne?
Nowoczesne oprawy oświetleniowe LED: zalety, wady, okresy zwrotu nakładów, właściwości eksploatacyjne, zastosowane materiały itp. Więcej informacji na temat tego, co należy wiedzieć o oświetleniu LED, można znaleźć w tym artykule.
Do niedawna oświetlenie LED nie nadawało się do stosowania na dużą skalę jako główne źródło światła. Te półprzewodniki były używane bardziej jako oświetlenie pomocnicze ze względu na ich słabe światło wyjściowe. Wraz z poprawą właściwości i cech opraw LED, produkt ten jest obecnie jednym z głównych i najbardziej popularnych typów opraw oświetleniowych. Znajdują one zastosowanie wszędzie – od oświetlenia dekoracyjnego w mieszkaniach i domach po instalacje potężnych systemów oświetleniowych na skalę przemysłową.
Oprawa przemysłowa LED i jej zasada działania, opiera się na przejściu wyładowania elektrycznego przez półprzewodnik, w wyniku czego powstaje światło. Wydajność oświetlenia LED oraz minimalny okres zwrotu inwestycji to główne zalety tego typu urządzeń. Jest jedno „ale”, diody LED należy kupować u zaufanych producentów, aby nie kupić produktu niskiej jakości o wątpliwej jakości wykonania.
Następnie porozmawiajmy o zaletach i wadach technologii LED w porównaniu z innymi typami produktów oświetleniowych.
Zalety opraw przemysłowych LED
- Żywotność diod LED jest znacznie dłuższa niż żywotność innych typów lamp oświetleniowych. Najważniejsze, że z biegiem czasu główne wskaźniki wydajności lamp LED, takie jak jakość i moc strumienia świetlnego, praktycznie się nie zmieniają. Dla porównania optymalna żywotność lamp LED wynosi 100 tysięcy godzin, DRL – 12 tysięcy godzin, sodowych lamp łukowych – 25 tysięcy godzin, halogenów – do 3000 godzin.
- Zastosowanie diod LED przyczynia się do ogromnych oszczędności (do 70%) zużycia energii elektrycznej w porównaniu z typami lamp rtęciowych i wyładowczych. Na przykład w lampach żarowych 95% energii jest tracone na wytwarzanie ciepła.
- Lampy LED są bezpieczne z punktu widzenia ochrony środowiska i nie wymagają specjalnej utylizacji, w przeciwieństwie do lamp fluorescencyjnych i HPS, DRL, które zawierają niebezpieczne substancje i mieszaniny na bazie rtęci.
- Oprawy LED charakteryzują się wysokim stopniem ochrony mechanicznej dzięki monolitycznej, odpornej na wibracje konstrukcji korpusu urządzenia, wykonanej na bazie stopu aluminium.
- Lampy LED prezentowane są w szerokiej gamie modeli do konkretnych warunków pracy, zadaszonych powierzchni, z możliwością wykonania urządzeń o wymaganej mocy na każde życzenie klienta.
- W przeciwieństwie do lamp DRL, które powoli zapalają się i osiągają wymaganą moc oświetlenia dopiero po upływie co najmniej dziesięciu minut, diody LED włączają się natychmiast.
- Diody LED emitują światło o wysokim kontraście, co pozwala na wysokiej jakości oświetlenie terenu o każdej porze dnia ze współczynnikiem oddawania barw do 80 jednostek. W tym przypadku sprawność wynosi 100%.
Wady lamp LED
Główną wadą tego typu opraw oświetleniowych LED jest znaczny koszt produkcji . Tak, takie urządzenia nie są tanie, ale fakt, że zwrócą się za 2-3 lata, odgrywa decydującą rolę na korzyść diod LED.