O mieszkaniu w budownictwie TBS informacje w tzw. budowlanej pigułce

Estimated read time 3 min read

Oferta mieszkań na rynku jest obecnie bardzo bogata. Nie brakuje inwestycji na najwyższym poziomie. Wiele ofert, które pojawia się w Internecie dotyczy sprzedaży mieszkań TBS. Co niesie za sobą taka forma nabywania własnych czterech kątów? Co to jest mieszkanie TBS oraz co ukrywa się za tym terminem/ stwierdzeniem ?

Budownictwo TBS jest mniej powszechnie występującym typem budownictwa, systemem budowania mieszkań w Polsce, natomiast pełna nazwa tego terminu brzmi: Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Mieszkania TBS adresowane są m.in. do:


Osób mających trudną sytuację finansową, który to nie najlepsza finansowa kondycja nie pozwala no wzięcie pełnoprawnego mieszkania -za określoną konkretną rynkową wartość, tzw. zakup mieszkania na własność.
Z tego typu mieszkań mogą również skorzystać: samotne matki osoby starsze bądź osoby chorujące przewlekłe lub też niepełnosprawne, których również bardzo często finansowa kondycja jest nie najlepsza.
Mieszkania TBS są przeznaczone również dla osób, które są w toku spraw sądowych o charakterze sądowo-wykonawczym, czyli mają one nakaz eksmisji.

Jak działa system przyznawania mieszkań TBS

Mieszkania budownictwa społecznego (TBS) przyznawane są w ramach Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Fundusz pozwala lokatorom na wynajem mieszkania za 30% jego realnej rynkowej wartości (tzw. partycypacja, inaczej; nabywcy ponoszą jedynie koszt wykupu do 30% z całkowitej ceny budowy takiego mieszkania), a także umożliwia im w przyszłości wykupienie lokum mieszkalnego na własność.


Zalety mieszkań TBS:


Znacznie mniejsza biurokracja, czyli formalności, które i tak nie są w tym wypadku skomplikowane -jak przypadku mieszkania na własność.
Budownictwo TBS oferuje swoim lokatorom mieszkania za dużo niższą kwotę o wiele mniejszą od kosztów kredytu hipotecznego, który trzeba wziąć w trakcie kupna mieszkania pełno własnościowego.
Lokatorzy płacą tylko czynsz oraz ponoszą koszty za bieżące miesięczne zużycie mediów.


Wady mieszkań TBS:

Niestety Budownictwo TBS takiego typu bloku ze względu na praktyczne obniżenie kosztów samej budowy lokalizują je najczęściej na obrzeżach miast lub w dzielnicach – będących objętych strefą przemysłową. Mieszkanie w TBS wymaga nierzadko zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania oraz zmiany miejsca pracy. Jest to bardzo często trudny warunek do pogodzenia- jedno z drugim. Ostatnim ważnym i znaczącym utrudnieniem jest sytuacja, w której zarobki najemcy w czasie wynajmu mieszkania – ulegną poprawie, czyli wzrosną. Wówczas czynsz może wzrosnąć proporcjonalnie do otrzymywanego wynagrodzenia przez najemcę, Cóż, zatem TBS ma stały nadzór kontrolny nad obecnym zatrudnieniem oraz zarobkami swoich lokatorów.

Teraz już wiadomo, na czym polega mieszkanie w bloku TBS oraz jak mniej więcej funkcjonuje cały system przydziału takich mieszkań w Polsce.

Powiązane artykuły

Więcej od tego Autora