Smród szamba w domu – jak się go pozbyć?
Dom kojarzy nam się z wieloma przyjemnymi zapachami – pieczenie ciasta, świeże kwiaty, klimatyczne świece. Bywa jednak, że zamiast nich po wejściu do przybytku czujemy nieprzyjemny zapach szamba. Co jest tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić?
Dlaczego w domu czuć szambo?
Żeby zrozumieć skąd bierze się zapach szamba w domu, trzeba wiedzieć, czym właściwie jest szambo. Jego podstawa to obszerny, szczelnie zamknięty zbiornik, do którego spływają nieczystości z gospodarstwa domowego. Jeśli wszystko odbywa się prawidłowo, nieczystości spływają do zbiornika i nie pozostawiają po sobie śladu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy gazy ze zbiornika cofają się i z rur odprowadzających szambo wydostaje się jego charakterystyczny, przykry zapach.
Jednym z czynników wpływających na jego odczuwanie w domu może być fakt, że szambo jest po prostu przepełnione. Jeśli szambo nie jest regularnie opróżniane, trudno będzie uniknąć czy nawet zamaskować wydostający się z jego komory zapach.
Za minimalizację nieprzyjemnych zapachów wydostających się z prawidłowo zagospodarowanego szamba odpowiada natomiast przede wszystkim jego flora bakteryjna. Ta jednak często zaburzona jest poprzez zastosowanie różnorakich detergentów, po jakie sięgamy by wyczyścić toaletę i zamaskować nieprzyjemny zapach. Okazuje się, że może mieć to zupełnie odwrotny skutek. Spłukiwane w ubikacji czy umywalce bakteriobójcze detergenty trafiają do szamba, gdzie zaburzają naturalną florę bakteryjną, a w konsekwencji – utrudniają rozkład nieczystości na bezwonne, proste związki chemiczne.
Jak usunąć smród szamba?
Niełatwo jednak zdecydować się na krok jakim jest odstawienie wszelkich bakteriobójczych środków czystości. Ułatwiłoby to zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej w zbiorniku z szambem, a więc faktycznie mogłoby pomóc usunąć wydostający się z niego smród. Jednak naraziłoby to mieszkańców gospodarstwa domowego na kontakt z bakteriami bytującymi na powierzchniach mających kontakt z nieczystościami.
Najprostszym sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu jest więc w takim przypadku zaopatrzenie się w odpowiednie preparaty. Mają one za zadanie przywrócić prawidłową florę bakteryjną w zbiorniku. Na rynku obecnie dostępne są one w różnych formach, między innymi:
- Płynu,
- Proszku,
- Tabletek.
Preparaty tego typu charakteryzują się bogatą zawartością specjalnie dobranych kultur bakterii oraz enzymów. Pod wpływem ich działania zanieczyszczenia znajdujące się w szambie sukcesywnie podlegają rozkładowi. W konsekwencji nieczystości rozpadają się na niemal bezwonne czynniki takie jak woda i proste związki chemiczne. Sprawdź polecany przez nas preparat do szamba.
Szambo z dodatkiem takiego preparatu stanie się płynne, a więc dodatkowo łatwe do wybrania ze zbiornika – co również jest ważnym elementem zapobiegania roznoszenia się nieprzyjemnych zapachów. Trudno jest usunąć smród wydostający się z szamba, które jest po prostu przepełnione. Również bakteriom i enzymom trudnej jest pracować na materiale, którego nie są w stanie penetrować ze względu na szczelne wypełnienie zbiornika. Podstawą jest więc dbanie o to, by szambo było regularnie opróżniane.